michiko

ajapaigutus

with one comment

Aja tajumine on kummaliselt sissekulunud ja märkamatult automaatne. Mõned vanad rahvad tajuvad näiteks tulevikku kui midagi, mis läheneb selja tagant, mitte nii nagu meie, kel minevik jääb selja taha ja tulevik on silme ees. Mida enam ma selle peale mõtlen, seda veidram see tundub.. tegelikult näib hoopis loogilisem mõelda, et tulevik läheneb selja tagant, sest see on just nii, et minevik on meil selgelt silme ees. Palju selgemalt kui see, mis alles tulemas on, mille kohta meie teadmised on just sellised.. pigem vahetud. Me ei näe pikalt ette, küll aga näeme me pikalt taha. Aga siinkohal peaks selle mõtte edasi andmiseks kasutama teisi väljendeid, sest “ette nägema” on just märk sellest, kuidas meie tulevik on eespool. Me ei tea väga palju oma tulevikust, kuid teame oma minevikust. Me ei näe, mis on meil selja taga, kuid näeme hästi seda, mis on silme ees.

Millalgi vahetult pärast selle peale mõtisklemist koperdasin ma vanade fotode kaustas sorides selle pildi otsa, ja see kuidagi eriti sujuvalt haakus teemaga. Elukäigust rääkides kasutatakse igasuguseid trepi-metafoore, ja treppi mööda käies on meil ikka palju rohkem silme all juba varem tuldud tee, eelmised astmed, minevik. Minevik on silme ees. Me ei näe, mis järgmistel korrustel meid ootab, see on “tume maa”, mis meie nägemisulatusest välja jääb. Eelmised korrused on aga selgelt silme ees ning lõpuks vahime me ikka pidevalt mingit kolahunnikut trepi alguses (lapsepõlv?).

(trepikoda Pariisis Marie Curie instituudi kampuses)

Muidugi jah, see viimane võrdlus sobib antud konteksti vaid juhul, kui läheneda asjale nii, et elu trepi-metafooris on tulevik üleval ja minevik all, mille samuti saaks vaielda. Huvitav, mida aimaralased sellest arvavad.. nende jaoks on tulevik küll selja taga, kuid kuhu paigutub nende tulevik vertikaalskaalal?

Advertisements

Written by michiko

Reede, märts 19, 2010 kell 4:30

Posted in mõttelend, visuaal

Üks vastus

Subscribe to comments with RSS.

  1. Loen Su blogi juba mõnda aega, aga nyyd tuli mõte ka midagi kommenteerida.

    Nimelt, see võrdpilt, et tulevik tuleb selja tagant, on ju täiesti õige.
    Me ei näe ette, vaid yksnes möödunut. Justkui liiguksimegi selg ees. Ja möödunud syndmuste põhjal teeme järeldusi selle kohta, mida võiks tulevik tuua. Et kui kogu aeg on kulgenud samamoodi, siis kyllap kulgeb samamoodi edasi.

    Lulu

    Reede, märts 19, 2010 at 7:13


Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s