michiko

remarque

4 kommentaari

Remarque.. Remarque on lihtsalt.. Ta kirjutab nagu see oleks lihtsaim asi maailmas. Kuskil pole tahumatust, ja isegi ilu on nii sujuv, et seda ei pruugi alati märgata. Kõik on lihtsalt justkui õigesti, tasakaalus. Parajalt koledusi, kuid seda ilusal moel ja samas kaldumata liigsesse üle-ehtimisse. Piisavalt kirjeldusi ja piisavalt ütlemata jäetut. Ja isegi kui mingil hetkel on tunne, et ta kuidagi mingist teemast liiga vähe räägib, siis see tunne muutub alusetuks niipea kui vaevalt tekkidagi jõuab. Midagi pole liiga palju ega liiga vähe.

Paraku pole Remarque just väga mõtlema ärgitav, aga see jällegi on omadus, mida ma  raamatult ootan. Sest kui loetu paneb mõtlema, siis ta ju arendab rohkem ja sel juhul on justkui raamatust rohkem kasu. Selles mõttes tundub Remarque isegi liiga lihtne mõnu, peaaegu nagu guilty pleasure. Kuid see on pealiskaudselt laimav. Tema geniaalsus ei pruugi olla selline.. khm “in your face diip”, mis pidevalt mõtted liikuma paneb, aga see ei tähenda, et seda seal poleks.

Väärtus ja andekus peitub rohkem tema stiilis. See teeb kokku sellise maitsva lugemisnaudingu. Justkui nagu see võrdlus supiga (vt 8. kommentaar) – et kui on halb supp, siis on lihtne öelda, mis tal viga on (liiga soolane vms), aga kui supp on hea, siis ei ole sõnadest enam mingit kasu, sest sõnadega seda ei taba, seda peab selleks maitsma. Remarque’iga on umbes sama lugu. Lihtsalt loe ja naudi, ning seda tehes on vahel mõnus üritada mitte ära uppuda ning tõsiselt jälgida, missuguseid lauseid ja kuidas ta jutu sisse pikib. Veeretan neid lauseid suus ja mõnulen.

Ahjaa, ning mis ma ennist väitsin mõtlema panemise kohta? Päris nii see ikka pole. (Nagu näha, sest muidu ma ju ei oleks siin seda kirjutamas.) Aga see võib küll olla, et teda lugedes vajud mingi mulli sisse ega taha teha lugemise vahele pause – kas või selleks, et head kohad üles kirjutada, et teine kord jälle lugeda ja edasi mõelda.. vabalt võib olla. Aga seegi näitab nii mõndagi.

Advertisements

Written by michiko

Pühapäev, september 7, 2008 kell 8:37

4 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Remarque on hea, aga ainult ajaviitetasandil. Minu meelest on tal vaid kolm tapvalt head raamatut, ülejäänutes hakkavad ta mõtted ja ideed juba korduma – kuigi tunnistan, need mõtted on hästi kirja pandud.

  Teele

  Pühapäev, september 7, 2008 at 9:34

 2. Mina jään selle juurde, et … remarklik stiil on hindamatu. Kui palju on mõtet lauseid ilustades võimalikult raskeid tekste konstrueerida (võimalikult raskete sõnadega! ihii). Ikkagi usun, et geniaalne on inimene, kes võimalikult lihtsalt suudab end selgeks teha. Mõistujuttu oskame me kõik ajada – iga rumal võib öelda suvalisi sõnu ja teine tark tema mõttetustest maailmafilosoofiaid välja võluda, aga mis sellel mõtet? Mina küll ei arva, et mul seda oskust, et suudaks välja sõeluda, kelle öeldul nüüd mingid õiget kandepinda tegelikult on (noh, kui välja arvata see mõte, et igast mõttetusest on võimalik midagi head enda jaoks välja võtta).

  Et jah.. Mu point siis selles, et .. Remarque on suurepärane ja mul on hea meel, et maailmas on asju ja inimesi ja raamatuid ja … asju (ja asju), mille kaudu on öeldud asjad välja nii, nagu nad ka päriselt on. Nii kergelt inimestele selgeks teha oma mõte kui vähegi võimalik – ei mingit keerutamist. Et kirjeldatud lugudest mõtteid ja tarkusi jms välja võtta – selleks ei tule ju midagi erilist teha. Selleks tuleb vaid lasta lool endast läbi valguda ja vaadata, kuhu see kõik ennast viib – hoolimata sellest, kas kõik tehti puust ja punaseks või mitte.

  komatoos

  Esmaspäev, september 8, 2008 at 12:42

 3. tglt meeldib mulle endale samuti remarque’i lugeda, ning olen ka nõus selle sala-diiplusega. aga ka mina leian, et eriti teise maailmasõja raamatud on kokku võetavad täpselt ühe lausega – masendunud mees ja sama masendunud libust naine, kes pärast koos masendunud mehega ohtrat kalvaadose joomist ja maailmaasjade arutamist ära sureb. tegevuskohad ja masendunud libu täpne suremise põhjus ainult vahelduvad…

  sisuliselt leian, et remarque, muidu igas mõttes suurepärane, oleks võinud vähemalt neli raamatut kirjutamata jätta. samas – neid järjejutu-kirjutajaid on teisigi olnud ajast aega ning kõik teosed ei saagi olla ühtviisi head ja originaalsed korraga :)

  e.

  Esmaspäev, september 8, 2008 at 9:08

 4. Ei tea. Minu meelest esineb muid jooke ka peale calvadose ;) Ärme nüüd nii julmad ka ole.

  Näiteks vesi. Ja “Aeg antud elada, aeg antud surra” – seal nad jõid ikka šampust ja kõiksugu peenet kraami. Jätame selle triumfikaare oma masendunud meeste ja libudega sinnapaika. Lõppkokkuvõttes on kõik naispeategelased Remarque’il siiski … kuidas nüüd võtta – tol ajal ehk tiba litsilikud (ja minu arust isegi tol ajal enam mitte), aga tänapäeva mõistes ikka väga normaalsed naisukesed – ainult see ühendab neid neidiseid, et igaühel on oma mingi ilukiiks, mis nad võluvaks teeb. (nagu ükskõik millise kirjaniku ükskõik milline naispeategelane) .. Mina ei tõmbaks ühelegi tema teosele kriipsu peale, iga raamat on erineva nurga alt ja arvestades seda, et sõjakirjandust (HEAD sõjakirjandust) nii väga palju pole, siis Remarque on seda teemat lahanud täpselt nii, et iga olengi silme läbi mingi pilt endale tekitada – oma silma ja nahaga sõda pole saanud.

  Ma ei teagi, miks see remargivärk nii hinge läks. Mul kuidagi kahju kuulda, kui öeldakse, et ta oleks võinud mõne raamatu kirjutamata jätta ja ennast kordab. Mis siis et keegi pole konkreetselt halvasti tema kohta öelnud ja kõik maininud, et ta suurepärane kirjanik jms – ikka kuidagi.. tahaks kaitsta teda (: olematute vaenlaste eest vist.

  komatoos

  Esmaspäev, september 8, 2008 at 7:18


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s